•   511 622 734
  •   soboty i niedziele  08:00 - 20.00

 

Przed Nowym Brzeskiem, na około 119 kilometrze Wisły, rzeka przygotowała dla wodniaków nie lada niespodziankę. Zmienia tu swój charakter, stając się na odcinku około 100-150m rasową rzeką górską. Poniżej przedstawiamy trzy warianty w jaki sposób można pokonać znajdujące się tu bystrze kajakiem*. Niezależnie od tego jaki wariant wybierzecie pamiętajcie, że na tym odcinku  prawidłowo założona kamizelka asekuracyjna to podstawa.

 

WARIANT ZIELONY

To najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób pokonania bystrza kajakiem. Płynąc kajakiem trzymamy się prawego brzegu i wpływamy w odnogę pomiędzy prawym brzegiem a wyspą. Jeśli płyniecie z dziećmi ten wariant pokonania bystrza jest najlepszym wyborem.

 

 
Widok z prawego brzegu Wisły (wariant zielony)

 

WARIANT NIEBIESKI

Wariant dla odważnych, pragnących zastrzyku adrenaliny. Aby wybrać ten wariant trasy należy jeszcze przed bystrzem trzymać się lewej strony Wisły. Dajemy ponieść się nurtowi utrzymując kajak prosto. Woda zapewne nachlapie się do środka kajaka. Uważamy po lewej stronie na konar suchego drzewa zwisający nad wodą (w przypadku większego poziomu wody może być częściowo przykryty) i pilnujemy żeby o niego nie zahaczyć albo co gorsza nie wpłynąć kajakiem pod (najlepiej nie płynąć bardzo blisko lewego brzegu). Nie chwytamy się gałęzi ręką w celu odepchania się od niej - to przepis na pewną wywrotkę. Uważamy na prąd wody wpadającej z prawej strony (wariant czerwony), który będzie dopychał nas do lewego brzegu gdzie znajduje się konar i zatoka z prądem wstecznym. Wariant ten nie jest odpowiedni dla osób z małymi dziećmi. Zdecydowanie dla osób, które pływały wcześniej kajakiem.

 

WARIANT CZERWONY

To najtrudniejszy wariant pokonywania bystrza. Płyniemy środkiem albo prawą stroną, przed wyspą przebijamy się bystrzem na lewo i po minięciu wyspy skręcamy w prawo. Podobnie jak w wariancie niebieskim uważamy na suche drzewo tuż nad wodą. Prąd płynący wzdłuż lewego brzegu (niebieski) uderzy w naszą lewą burtę, trzeba mieć to na uwadze. Płynąc tym wariantem będziemy rozpędzeni w stronę lewego brzegu i spychani w dół prądem płynącym wzdłuż brzegu - możemy wylądować dziobem w zatoce o silnej cyrkulacji wstecznej (cofka) zaznaczonej na mapie, a rufą zostać na głównym nurcie (zwłaszcza jeśli płyniemy długim, 2-osobowym kajakiem). Może mocno obrócić kajakiem co grozi kabiną (wywrotką). Wariant polecany tylko dla osób doświadczonych, w pełni panujących nad kajakiem. Wariant zdecydowanie dla kajakarzy bez dzieci na pokładzie.

 

 

 Widok z lewego brzegu Wisły (wariant czerwony i niebieski)

 

 

 

 

Więcej filmów przestawiających to miejsce znajdziesz na naszym YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCnvf2aFqjoQjvbiAEjRmvMA

 

 

 

*Wszelkie informacje dotyczące przebiegu  szlaku wodnego oraz sposobu omijania lub pokonywania przeszkód udostępniane przez Wypożyczalnię mają jedynie charakter orientacyjny i informacyjny. Wypożyczalnia nie ponosi żadnej odpowiedzialności za niezgodność trasy z jej opisem, w szczególności nie odpowiada za zmiany na szlaku powstałe w wyniku działania sił natury (np. zmiana poziomu wody w rzece, drzewa powalone przez wiatr, skutki działania bobrów) oraz działanie osób trzecich.

 

Style Selector

Layout Style

Background Image